категорії: стаття

Держава ПРОТИ куріння?

теґи: Анатолій Мельник, держава, заборона, курити, палити, програма, реклама, цигарки

Мінздрав попереджав

Дозвольте, я задам вам доволі банальне запитання. Чому сигарети стали невід’ємною складовою частиною нашого суспільства? Все, скоріше тікайте з цієї сторінки, тому-що... перестанете курити, не дай бог.

Спершу трохи історії (кілька речень).
15 листопада 1492 року Христофор Колумб у своєму щоденнику вперше описав тютюн, що вживали індіанці.
А вже 5 березня 1558 року Медик Франсиско ФЕРНАНДЕС був посланий королем Іспанії ПИЛИПОМ II у Мексику для вивчення невідомих європейцям рослин і продуктів харчування. Невідомо, що він ще відтіля привіз, але ця дата вважається днем появи тютюну в Європі.

І зовсім трохи медицини. А зрештою, ні. Досить. Ви ж усе знаєте... І навіть подумали, що я почну вас зараз переконувати в тому, щоб кинути палити. Ні! Не робитиму цього. Держава повинна це зробити. Її ціль: припинити роль сигарет в суспільстві. А держава – це ми з вами. Тому...

Визначення цілі:
Припинити роль цигарок в суспільстві.

Переваги:
Здорове, вільне від тютюнової залежності суспільство здатне подолати будь-які негаразди, вміє тверезо мислити і знає, як довше, з насолодою, щасливо прожити. Як співав колись ді-джей ГРУВ: «Щастя є. Його не може не бути»

ДЕРЖАВНА АНТИТЮТЮНОВА ПРОГРАМА (ДАП):

  1. Запровадження Закону «Про заборону будь-якої реклами цигарок чи цигаркових брендів». Заборона стосуватиметься УСІХ рекламних носіїв (телебачення, радіо, інтернет, бігборди, сітілайти і т.д.). Заборона стосуватиметься УСІХ видів реклами (пряма реклама, спонсорство, благодійність тощо) .

    Під забороною мається на увазі і реклама назв, слоганів чи логотипів, які так чи інакше мають відношення до тютюну. Наприклад, транслюється реклама мінеральної води «Спейстар». Але окрім мінеральної води під такою торговою маркою ще є і цигарки, то це звісно порушення (ми ж не схожі на дурнів, правда? Чи трохи схожі...), яке каратиметься вищезгаданим Законом. Пропоную ввести штраф у розмірі 1 000 000 гривень за перше порушення і повну заборону здійснення торгівельної діяльності цигаркового гіганта-порушника на території України у випадку другого порушення.

  2. Організація в кожному регіоні представника від ДАП (одного на область цілком вистачить). До завдань якого входитимуть:
    • контроль за випадками порушення Закону «Про заборону будь-якої реклами цигарок чи цигаркових брендів».
    • опрацьовання та реагування на звернення громадян з цього регіону з приводу ДАП
    • налагодження в регіоні дистриб’юції (масового розповсюдження) книжки Алана Кара «Легкий спосіб кинути палити» (не безкоштовно звісно, але ціна в районі 20 гривень за екземпляр була б цілком прийнятною, це три пачки цигарок, врешті-решт) чи іншої книжки, яка б мала подібний ефект (щоб більша частина прочитавших її, кинула палити раз і назавжди).

І все. Більше ніяких завдань. Особливо тих, які можуть зашкодити:

  • ніяких передач про шкідливість паління
  • няких супер-методів кидання палити


Вони можуть викликати зворотній ефект (бажання палити).

Втрати держави:
Для державної казни: це величезна втрата. Визнаєм це. Це – поступове зменшення надходжень податкових відрахувань за акцизний тютюновий збір та ліцензію на торгівлю тютюном в зв’язку з тим, що в результаті проведення державної антитютюнової програми зменшуватиметься кількість курців. А зі зменшенням попиту, зменшується і пропозиція (залізний закон економіки), закриватимуться місця продажу цигарок. З власної ініціативи (що дуже важливо).

Це не буде примусове закриття таких точок. Примус – це неправильно і може потягнути за собою шалений розвиток чорного ринку тютюну (привіт, «бабуся на зупинці»). Тому ніякого примусу по відношенню до місць продажу тютюну (ніяких підвищень цін на цигарки, тютюновий збір чи ліцензію), як ми вже помітили, проблему це не вирішує, а тільки ускладнює (а чорний ринок – це як холера для економіки).

Компенсація втрат для держави:
Чим ми можемо замінити, компенсувати вищезгадані втрати? Українським хлібом. Запашним, смачним, корисним, справжнім, свіженьким українським хлібом. Я здивував вас? Читайте мою наступну ідею про «Український хліб» за кордоном. [ http://h.ua/story/242481/ ]

Втрати рекламного ринку:
Звісно постраждає і рекламний ринок. Такий лакомий кусень як цигарковий бізнес приносив їм немало прибутків, але... Це ж нездорово заробляти на втраті здоров’я іншими людьми. Погодьтесь... Краще заробляти на політиках. На що-що, а на свою рекламу їм грошей не шкода.

Компенсація втрат для рекламного ринку:
Підвищення цін на політичну рекламу (в два або в три рази) буде компенсацією за втрату цигаркового рекламного ринку. Всі сторони процесу будуть задоволені:

  • рекламщики, які компенсують свої збитки (і навіть, скоріш за все, примножать прибутки)
  • політики, які так полюбили саморекламу, що навіть не помітять подорожчання
  • люди, які кинувши палити, почнуть більш тверезо мислити і розуміти, чому політики замість того, щоб ремонтувати їхні під’їзди і таким чином рекламувати себе, вибрали найлегший спосіб самореклами (телебачення та бігборди), але, погодьтесь, далеко не найефективніший.

Докладніше про це у моїй наступній статті «Подорожчанню політичної реклами – БУТИ!»

Анатолій Мельник
monolog.name

фото автора